Google Photos (Fotoğraflar) Resmi Olarak Tanıtıldı

Daha önce ekran görüntüleri internete düşen Google ın yeni fotoğraf platformu Google Photos resmi olarak tanıtıldı. İşte tüm detayları?

Geçtiğimiz günlerde ekran görüntülerini paylaştığımız Google Photos (Google Fotoğraflar) platformu, bugün düzenlenen Google I/O 2015 konferansında tanıtıldı. Uygulamanın sahip olduğu özellikler birçok kişi tarafından oldukça ilgi gördü.

Yedekleme, gruplama, düzenleme ve daha birçok özelliğe sahip olan Google Fotoğraflarplatformu, çekilen tüm fotoğraf ve videoların ana merkezi olacak bir yapıya sahip. Fotoğraf ve videoları otomatik olarak yedekleyen ve mobil uygulamasının yanı sıra web üzerinden de bu dosyalara erişim imkanı sunan Google ın bu yeni ürünü, önümüzdeki günlerde oldukça popüler olacak gibi görünüyor.

Google Photos

Sınırsız Depolama Alanı

Google Fotoğraflar platformunun en fazla öne çıkan özelliği, kullanıcılarına sınırsız depolama alanı sunması olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar 16MP ye kadar fotoğrafları ve 1080p ye kadar videoları sınırsız ve ücretsiz olarak saklamaya imkan veriyor. Biraz daha detaya inecek olursak Google Photos platformu kullanıcılara iki farklı depolama seçeneği sunuyor. Depolama seçeneklerinin özellikleri ise şöyle:

1. Yüksek kalite

2. Orijinal

Google fotoğraf kalitesi

Gördüğünüz üzere birinci depolama seçeneğini seçseniz dahi 16 MP gibi oldukça yüksek bir limit dahilinde çok rahat bir şekilde bu platformu kullanabiliyorsunuz. Ki piyasadaki akıllı telefonların kamera özelliklerini dikkate aldığımızda birinci seçeneğin gayet ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı gruplama ve arama sistemi

Google Photos un bir diğer özelliği otomatik gruplama olarak karşımıza çıkıyor. Yani fotoğrafları gruplama için özel olarak bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Google Photos, sizin yerinize fotoğraf ve videoları kişi, lokasyon ve diğer önemli anlara göre otomatik olarak grupluyor. Ayrıca istediğiniz fotoğrafı arama alanı üzerinde çeşitli kombinasyonlar ile kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Örn: ?doğum günü? gibi.

Google Fotoğraflar gruplama

Fotoğraf düzenleme

Google Photos mobil uygulaması üzerinden fotoğraflarınızı çeşitli düzenleme seçenekleri ile baştan sona yenileyebiliyorsunuz. Uygulama üzerindeki ?+? seçeneği üzerinden fotoğraflarınız ile ilgili renk, ışık, parlaklık ve çeşitli efekt düzenlemelerinizi yapabilir, fotoğraf kolajları oluşturabilir; veya animasyon ekleyebilirsiniz.

Asistan görünümü

Uygulamadayken sola kaydırma hareketini ile açtığınız Asistan görünümünde ise bambaşka bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Zira bu alanda uygulamanın belli başlı etiketleme sistemine göre sizin için hazırladığı çeşitli kolajlar veya otomatik olarak efekt eklenmiş fotoğraflar yer alıyor. Dilerseniz bu hazırlanan kolajları düzenleyebiliyorsunuz.

Google Fotoğraflar asistan

Çoklu paylaşım

Google Fotoğraflar uygulamasının bir diğer güzel özelliği ise çoklu fotoğraf paylaşımlarının oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılması. Bu özelliği sayesinde, birçok fotoğrafı tek bir hareketle seçebilir ve istediğiniz platformlarda bunları hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Google Fotoğraflar paylaşma

Android, iOS ve Web üzerinden erişim

Google Fotoğraflar için sürekli platform kelimesini kullanıyoruz; çünkü sadece bir uygulamadan ibaret değil. Zira Google ın bu yeni servisi Android ve iOS platformların yanı sıra web üzerinden de kullanılabiliyor. Bu da istediğiniz fotoğraf veya videolara farklı cihazlarda kolay bir şekilde erişebilmeniz anlamına geliyor.

Fotoğraf ve videoların ana merkezi olabilecek bir yapıya sahip olan Google Fotoğraflar, bugünden itibaren Android, iOS ve web (photos.google.com) için kullanıma sunulmuş olacak.

GÜNCELLEME: Uygulamalar kullanıma sunulmuştur. Aşağıdaki bağlantılar üzerinden uygulamayı cihazınıza yükleyebilirsiniz.


Kaynak: Webmasto