Ofisiniz ve Çalışma Masanız İçin Başarı Getirici ve Özgüven Verici 11 Feng Shui Önerisi
Ofisiniz Ve Çalışma Masanız İçin Başarı Getirici Ve Özgüven Verici 11 Feng Shui Önerisi

Feng Shui, bir mekanın çevreyle uyumunu sağlamaya ve uzayda mekanın ayarını yapmaya yönelik, eski bir Çin yerleşim uygulaması. Bu terimin kaynağının "Rüzgârlar vahşi, Güneş ılık, Su berrak, Ağaçlar gür" şiirinden geldiğine inanılıyor.

Kısacası Feng Shui evde mutluluğu, bereketi, şehveti, huzuru; iş yerinde veya çalışma odasında ise başarı ve kendine güveni sağlamaya yönelik bit takım öğretiler içeriyor. Hong Kong, Çin ve Singapur'da bir çok şirketin ofis tasarımlarını Feng Shui esaslarına göre planladıkları biliniyor. Hatta uzak doğu ülkelerinde ofisler için Feng Shui danışmanlığı yapan danışmanlık ve iç mimarlık şirketleri oldukça yaygın

Okuyunca fark edeceksiniz ki zaten bizim içgüdüsel olarak yaptığımız, içimizin ve gözümüzün daha rahat ettiği bir takım pratikler aslında. Aman dikkat; çok inanmak da takıntı getirebilir. Zaten genel mantığı anlamak, kendi yorumlarımızı ortaya çıkarmaya yetecektir. Tek bir evde bütün öğretileri uygulamak imkansız gibi gözükse de, bize düşen ilham almak...

1. Çalışırken sırtı duvara dayamak gerek


Çalışırken sırtı duvara dayamak gerek Masanız duvara değil, odaya dönük olmalı. Sırtınız duvara dayalı olursa, farkında olmadan da olsa, arkanızdan kimin geldiğine (ekranınızın görünüp görünmediğine) dair endişelenmenize gerek olmayacak. Ayrıca profesyonel konularda, sırtı duvara dayamanın kendine güven sağladığı düşünülüyor.

Eğer sırtınızı duvara yaslamanın bir yolu yoksa, sırt tarafınıza bir dolap, kitaplık veya benzer yükseklikte bir şeyler yerleştirmekte fayda var.

2. Açık ofislerde minik paravanlar olmalı


Açık ofislerde minik paravanlar olmalı Çünkü karşınızda oturan biriyle sürekli göz göze gelmek veya sürekli birinin sizi görebildiğini bilmek konsantrasyonu olumsuz etkiliyor. bunun için masalar arasında kısa paravanlar yerleştirilebilir.

3. Masanın kuzeyinde uğurlu nesneler olmalı


Masanın kuzeyinde uğurlu nesneler olmalı Size başarı ve uğur getireceğini düşündüğünüz herhangi bir nesneyi (Feng Shui'ye göre kırmızı renkli ve metal nesneler daha makbul) çalışma masanızın kuzeyine koyabilirsiniz. Feng Shui'ye göre kuzey başarı yönü. Örneğin masanız ofisin kuzeyindeyse, bu dahada olumlu bir durum.

İşinizle ilgili güzel şeyler dileyerek çizdiğiniz bir mandalayı da masanızın kuzeyine yerleştirebilirsiniz.

4. Ofislerde ağaç veya büyük bitkiler olmalı


Ofislerde ağaç veya büyük bitkiler olmalı Ofisinizde yoksa bile masanızda bitki besleyebilirsiniz. Ofisteki bitkilerin resmiyeti ve ciddiyeti yatıştırarak rahatlama sağladığı düşünülüyor. (Akvaryum da olabilir ama havasız ofis ortamında balıklara yazık) Feng Shui'de plastik bitkiler de kabul ediliyor. Yenilenmeyi, ilerlemeyi engellediği düşünüldüğü için kuru çiçek ve kavga getirdiği düşünüldüğü için kaktüs ise pek sevilmiyor.

5. Koridor, tuvalet ve asansörlerden uzak durulmalı


Koridor, tuvalet ve asansörlerden uzak durulmalı Feng Shui, çalışma masanızın asansör kapısı karşısında, tuvalet karşısında ve koridorda olmamasını öneriyor. Bu alanlarda olan yoğun enerji akışının kişinin başarısını olumsuz etkilediği düşünülüyor. Aslına bakarsanız, bu alanlardaki ses ve insan trafiğinin konsantrasyonu bozabileceği oldukça açık.

6. Masa pencereye bakmamalı


Masa pencereye bakmamalı Şöyle güzel bir manzaranın içimizi açması güzel olurdu, ama masanın baktığı yönün direk cama dönük olması da çalışma enerjisini olumsuz etkiliyor. Arkamıza alırsak da (eğer bilgisayarla çalışıyorsanız) ekrana güneş vuracağından, en iyisi sırtımızı duvara dayayıp, camı yan tarafımıza almak.

7. Tepeden ışıklandırma olmalı


Tepeden ışıklandırma olmalı Ofisin ışıklandırması yanlardan ve kırık açıyla değil, tepeden gelmeli, yeterince aydınlık olmalı ama beyaz florasan ışığındansa güneş ışığına yakın (sarı-beyaz arası) bir renk seçilmeli.

8. Yatağa uzak olmak gerek


Yatağa uzak olmak gerek Çalışma odasında veya ofiste yatak olmamalı. Gözümüz yataktayken veya her an uzanma şansımız varken, uzun süreli çalışmak kolay olmasa gerek. Evden çalışanlar (home office) veya evinde de bir çalışma odası yaratmak isteyenler için, mümkünse en müsait yer evin salonu. Yatağa ve buzdolabına ne kadar uzak olursanız o kadar iyi.

9. Ofiste tek kapı olmalı


Ofiste tek kapı olmalı Enerjinin (ve girip çıkabilecek herhangi bir şeyin, kimsenin) sadece bir kapıdan girip çıkabilmesi için tek bir kapı olmalı. Şayet iki kapı varsa da kapılardan biri mutlaka kapalı tutulmalı.

10. Masada kristal veya yeşim


Masada kristal veya yeşim Çalışma masasında yer alan kristal nesnelerin başarıyı artırdığı, yeşim taşının ise sürtüşmeleri ve gerginlikleri azalttığı düşünülüyor. Bu ikisi dışında da, kişisel olarak size olumlu duygular ve enerji verdiğini, ya da yatıştırdığını düşündüğünüz taşlar varsa, bu doğal taşları da masanızda bulundurabilirsiniz.

11. Bir anne klasiği: Masanız toplu olmalı


Bir anne klasiği: Masanız toplu olmalı Gerek Türk annesi olsun, gerek Feng Shui uzmanı olsun aklın yolu bir. Kaos içinde kendi düzenini yaratanlardan olsanız da, dağınık masa işlerin ve planların yolunda olmasını da engelleyen faktörlerden biri. Neyi nereye koyduğunuzu çok iyi biliyor olsanız bile her an dökülme potansiyeli olan bir bardak su veya kahve oldukça tedirgin edici.

Kaynak:www.onedio.com